بورکینافاسو

دوشنبه 6 تیر‌ماه سال 1390 ساعت 12:57 ق.ظ
بورکینافاسو کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن اوآگادوگو است.
نام قدیم این کشور ولتای علیا بود.

تاریخ
بورکینافاسو در گذشته مستعمره فرانسه بود . در دوران مستعمراتی، این کشور نقش ذخیره نیروی کار برای مستعمرات توسعه یاقته تر جنوب را داشت . از زمان کسب استقلال در ۱۹۶۰، این کشور، که در ۱۹۸۴ نامش را به بورکینافاسو تغییر داد، تاریخ سیاسی متلاطمی با یک سری کودتاهای نظامی داشته است.
پس از فشار برای آزادی ( ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ ) قانون اساسی جدیدی در ۱۹۹۱ وضع شد و در ۱۹۹۲ نظام چند حزبی دوباره بر قرار گشت.....بورکینافاسو کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن اوآگادوگو است.
نام قدیم این کشور ولتای علیا بود.

تاریخ
بورکینافاسو در گذشته مستعمره فرانسه بود . در دوران مستعمراتی، این کشور نقش ذخیره نیروی کار برای مستعمرات توسعه یاقته تر جنوب را داشت . از زمان کسب استقلال در ۱۹۶۰، این کشور، که در ۱۹۸۴ نامش را به بورکینافاسو تغییر داد، تاریخ سیاسی متلاطمی با یک سری کودتاهای نظامی داشته است.
پس از فشار برای آزادی ( ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ ) قانون اساسی جدیدی در ۱۹۹۱ وضع شد و در ۱۹۹۲ نظام چند حزبی دوباره بر قرار گشت.

سیاست
در قانون اساسی انتخابات با رای تمامی افراد بالغ برای مجمع ۷۷ نفره هر چهار سال و برای ریاست جمهوری هر هفت سال تصریح شده است. اعضای مجلس نمایندگان به طور غیر مستقیم انتخاب می‌شوند. حرب عمده سیاسی (ائتلاف) جبهه مردمی (FP) است.


جغرافیا
این کشور فقیر که در جنوب صحرا واقع شده است. کشوری است محصور در خشکی، که دشتهای پهناور آن، فاقد هرگونه پوشش گیاهی مناسب است.این کشور متشکل از فلاتهای با ارتفاع تقریبی ۵۰۰ متر می‌باشد.

    رودهای مهم: موهون (ولتای سیاه)، ناکامیه ( ولتای سفید)، نازینون ( ولتای سرخ)
    بلندترین نقطه: قله تما با ارتفاع ۷۴۹ متر
    آب و هوا: آب و هوا خشک و داغ است و فقط در علفزار استوایی جنوب میزان بارندگی (۱۰۰۰ میلیمتر ) کافی است. شمال کشور نیمه کویری است.

اقتصاد
بور کینافاسو یکی از فقیرترین کشورهای جهان، در دو دهه گذشته گرفتار خشکسالی شدید بوده است . دامداران چادرنشین و کشاورزانی که در حد معیشت زراعت می‌کنند، عمدتا کشت ذرت خوشه‌ای، نیشکر و ارزن را انجام می‌دهند، قسمت اعظم جمعیت را تشکیل می‌دهند .بور کینافاسو اقتصاد خود را برپایه کشاورزی و دامپروری بنا نهاده است. بور کینافاسو نیز پنبه و منگنز و روی صادر می‌شود


فرهنگ
آنچه تاکنون در مورد چگونگی ورود اسلام به کشور گفته و نوشته شده است، حاکی از ورود این دین توسط بازرگانان و مبلغان نیجر، مالی و غنا به شهرهای جنوب، شمال غربی و شرق کشور می باشد.
در سال های دهه 1920 م، فرمانده اداره امور ولتای علیا (نام پیشین بورکینافاسو)، در گزارشی به فرمانده مستعمرات غرب آفریقا در داکار، از هسته های اسلامی شهرهای بوبودیولاسو، مسافرت بعضی از مسلمانان به حج و رواج کلاس های آموزش قرآن خبر داد.
مذهب به عنوان مؤلفه ای مهم و مؤثر در رفتارهای اجتماعی مردم مطرح می باشد. در این کشور، شاهد یکسری فعالیت های اجتماعی هستیم که انگیزه های مذهبی دارند. بنابراین، دین و مذهب، نفوذ درخور توجهی در عرصه اجتماعی دارد.
از سوی دیگر، با توجه به نوع حکومت، تصمیم ها، رفتارها و سیاست های دولت مردان در زمینه های گوناگون سیاسی و اقتصادی، ارتباطی با ملاحظات مذهبی ندارند و دولت مردان حتی الامکان می کوشند از ورود رهبران مذهبی به مسائل سیاسی با انگیزه های دینی و مذهبی جلوگیری نمایند.

مشخصات آماری
    بورکینافاسو ( ولتای علیای سابق)(Burkina Faso)
    عضو : سازمان ملل متحد، سازمان وحدت آفریقا، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا
    مساحت : ۲۷۴٬۰۰۰ کیلو متر مربع
    خط ساحلی : خط ساحلی ندارد
    مختصات جغرافیایی : 13 درجه شمالی و 2 درجه غربی
    جمعیت : ۱۳٬۲۲۸٬۰۰۰ نفر
    پایتخت : اوآگادوگو
    شهرهای عمده : بوبودیولاسو، کودوگو، اهیگویا، بانفورا
    زبان : فرانسوی (رسمی)، موسی، فولانی
    مذهب : عقاید محلی، اسلام
    امید طول عمر : ۴۷,۲ سال
    رشد سالانه جمعیت : ۲,۵۷ % درصد

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
-هاست-ثبت دامنه